Türkçeyi Hissediyorum, ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi’nin “Türkçeyi Hissediyorum.” projesine ait bir web günlüğüdür. Proje, yurt dışında doğan, yaşam, bilgi ve deneyimleri yaşadıkları ülkenin diliyle biçimlenen “üçüncü kuşak”tan bir grup gence, dil aracılığıyla ulaşmayı; onlara, Türkçenin söz varlığını ve anlatım zenginliğini hissettirmeyi hedeflemektedir.

Türkçeyi Hissediyorum:2010"Fransızcayı Anlıyorum, Türkçeyi Hissediyorum", ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi’nin bir projesidir. Bu proje, yurt dışında doğan, yaşam ve bilgi deneyimleri ile eğitimleri yaşadıkları ülkenin (Fransa) diliyle biçimlenen “üçüncü kuşak” tan bir grup gence, dil aracılığıyla ulaşmayı; Türkçenin söz varlığını ve anlatım zenginliğini onlara hisssettirmeyi hedeflemektedir.Bu hedefi kazanıma dönüştürmek için, dilin en iyi örneklerini içeren “edebiyat”, alan olarak seçilmiştir. Türk Edebiyatı’nın dönüm noktası niteliğindeki eserlerin belirlenmesi ilke olarak benimsenmiştir. Üzerinde çalışılacak metinlerde, temel ölçüt, gençlere Türkçenin anlam ve anlatım kapasitesini yansıtacak örnekler içermesidir.Doğan Hızlan’ın 24 Haziran 2009’da Hürriyet’te yayınlanan bir yazısı projeye esin kaynağı olmuştur. İlgili bilgi için bakılabilir: Bir Düş Kurduk.

Proje için, TC Strazburg Başkonsolosluğu Eğitim Ataşeliği ile iletişime geçilmiş; bu çalışmanın önemli bir basamağını oluşturan “üçüncü kuşak” gençlerin belirlenmesinde destek alınmıştır.

Projenin 1 Ocak 2010 tarihinde ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi’nde başlatılması ve “19 Mayıs”ın gençlere yönelik anlamına özel bir vurguyla, 19 Mayıs 2010 tarihinde Strasbourg’da gerçekleştirilecek bir buluşma toplantısıyla sonlandırılması planlanmıştır.

Sorumluluğu üstlenen edebiyat öğretmenleri: Hayriye Topçuoğlu (Proje Yöneticisi), Deniz Zeka, Nazan Erdem.

Projede görev alan ODTÜ Geliştirme Vakfı Özel Lisesi öğrencileri:

9.sınıflar düzeyinde: Berkin Kurtuluş, Ezgi Taştı

10. sınıflar düzeyinde: Deniz Alp Atun, Işılsu Köseoğlu, Sedef Özbay

11.sınıflar düzeyinde: Beril Dursunkaya, Cansu Sümer, Fem Özcan, Gizem Güner, Neslihan Pirinç


(Projenin her aşamasını ve öyküsünü, "Proje Günlüğü" bölümünde yazacak ve fotoğraflayacağız.)